Editör Önerisi Genel Köşe Yazıları Tarih Yaşam Youtube

2015-2016 Türkiye’deki Bombalı Saldırılar

Yazarı Arastirmaci

Her gün farklı haberler alıyoruz, Halep’te insanlık ölürken, Kayseri’deki  patlamada siviller ve askerlerimiz ölüyor.  Beşiktaş’a yapılan bombalı saldırıda cabası. Neler oluyor memlekette?

Bir yılda kaç tane patlama oldu?

1 yılda gerçekleşen saldırıların kronolojik sıralaması şöyle:

5 Haziran HDP mitingine saldırı

5 Haziran 2015’te HDP’nin Diyarbakır’daki seçim mitingine IŞİD tarafından bombalı saldırı düzenlendi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinden iki gün önce düzenlenen saldırıda 5 kişi öldü, 400’ün üzerinde kişi de yaralandı.

Suruç katliamı

20 Temmuz 2015’te Kobanê’ye yardım götürmek için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine giden SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) üyelerinin olduğu 300 kişilik gruba Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde IŞİD canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda 34 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı.

Sultanbeyli saldırısı

İstanbul Sultanbeyli’de, Fatih Polis Merkezi’ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırının ardından çıkan çatışmada bir polis memuru hayatını kaybetti, iki saldırgan öldürüldü, 10 kişi yaralandı.

10 Ekim katliamı

10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilen Barış Mitingi’nin toplanma yeri olan Tren Garı’nın önünde iki bomba ile yapılan saldırıda 103 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Sabiha Gökçen Saldırısı

23 Aralık’ta Sabiha Gökçen Havalimanı’nın peronunda patlama meydana geldi. Saldırıyı, TAK  (Teyrêbazên Azadiya Kurdistan) üstlenirken olayda temizlik işçisi 2 çocuk annesi Zehra Yamaç (30) hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

Sultanahmet saldırısı

12 Ocak 2016’da İstanbul Sultanahmet meydanında, Suriye kökenli 28 yaşındaki bir saldırgan, turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı patlattı. Patlama sonucunda saldırgan dâhil 13 kişi olay öldü, 16 kişi de yaralandı.

17 Şubat Ankara Saldırısı

Ankara’nın kalbine bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Bomba yüklü araç, Genelkurmay, TBMM ve kuvvet komutanlıklarının yakınında 5 askeri servis aracının geçişi sırasında patlatıldı. Saldırıda 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

13 Mart Kızılay saldırısı

Başkent Ankara’da son beş ayda üçüncü kez saldırı düzenlendi. Bu kez Ankara’nın kalbi Kızılay’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 34 kişi öldü, 125 kişi yaralandı.

19 Mart İstiklal Caddesi’nde intihar saldırısı

Taksim İstiklal Caddesi’nde Beyoğlu Kaymakamlığı önünde intihar saldırısı düzenlendi, 5 kişi öldü, yedisi ağır 37 kişi de yaralandı.

27 Nisan Bursa saldırısı

Bursa’da, kent merkezinde Ulu Camii yakınında TAK’ın üstlendiği canlı bomba saldırısında 13 kişi yaralandı.

1 Mayıs Gaziantep saldırısı

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde IŞİD tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Terör saldırısında 2 polis memuru şehit oldu, 18’i polis 22 kişi yaralandı.

10 Mayıs Bağlar saldırısı

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polis minibüsüne düzenlenen bombalı saldırıda 3 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

12 Mayıs Sancaktepe saldırısı

İstanbul Sancaktepe’de Kara Havacılık Alay Komutanlığı kışlasının yakınında bir araçta patlama meydana geldi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, patlamada 5’i asker 3’ü sivil olmak üzere 8 kişinin yaralandığını bildirdi.

Dürümlü köyü katliamı

12 Mayıs’ta Dürümlü mezrasında PKK’ın 15 ton patlayıcı yüklü kamyonunun infilak etmesiyle 16 kişi hayatını kaybetmişti

Vezneciler saldırısı

İstanbul Vezneciler’de bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi. TAK’ın üstlendiği saldırıda 7’si polis 11 kişi hayatını kaybetti. 36 kişi yaralandı.

8 Haziran Midyat saldırısı

Mardin’in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda iki kadın polis, iki de sivil hayatını kaybetti. Saldırıda 34 kişi de yaralandı.

28 Haziran Atatürk Havalimanı saldırısı

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen terör saldırısında 40 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı. Saldırı sırasında en az iki kişinin kendini patlattığı belirtilirken, dört saldırganın daha eyleme katıldığı iddia edildi.

Peki bunlardan sonra ne oldu?

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Bu sefer patlamalarla, ortalığı kan gölüne çevirmekle, fitne fesat olaylarla istediğini elde edemeyen güçler çözümü ülkeyi ele geçirmekte aradı. Fakat bunda da başarısız oldular. Unuttukları şey Kürdün, Türkün, Lazın, Çerkezin ve daha bir çok farklı dine, dile, ırka mensup insanların birleşip ülkeyi teslim edip etmeyeceği düşüncesiydi. Ve kendi planlarında boğuldular. Bir çok şehit verdik, sivil olsun, polis olsun, asker olsun ama bu ülkeyi onlara yediremedik. Bir daha olsa bir daha veririz canımızı.

15 TEMMUZ DARBE GERÇEKLEŞSEYDİ VİDEOMUZU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

http://arastirmacim.com/darbe-gerceklesseydi-yasanabilecekler-15-temmuz-darbe-girisimi/

Bingöl – 1 Ağustos 2016

Bingöl’de çevik kuvvet polislerini taşıyan zırhlı minibüse yönelik bombalı saldırıda 7 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

Diyarbakır – Mardin yolu – 10 Ağustos 2016

Diyarbakır’da Mardin yolu üzerinde çevik kuvvete ait bir aracın yanında bomba yüklü aracın patlaması sonucu beş sivil hayatını kaybetti. 5’i polis 12 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

Mardin, Kızıltepe – 10 Ağustos 2016

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde park halindeki bomba yüklü araç, çevik kuvvet ekiplerini taşıyan aracın geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada bir polis ve iki sivil hayatını kaybetti. 5’i polis 30 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

Diyarbakır, Çınar – 16 Ağustos 2016

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Bölge Trafik Müdürlüğü’ne PKK’lılar tarafından bombalı araçla terör saldırısı düzenlendi. Saldırıda, 5 polis memuru şehit oldu, biri çocuk 2 sivil hayatını kaybetti.

Van polis merkezi saldırısı – 17 Ağustos 2016

Van şehir merkezinde bulunan İki Nisan Polis Merkezi önüne park edilen bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 2’si polis 4 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 20’si polis 72 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

Elazığ Emniyet Müdürlüğü – 18 Ağustos 2016

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne PKK’lıların düzenlediği bombalı araçlı terör saldırısında 5 güvenlik görevlisi şehit oldu, 217 kişi de yaralandı.

Gaziantep kına gecesi saldırısı – 20 Ağustos 2016

Gaziantep’te bir kına gecesine yapılan intihar saldırısında 52 kişi hayatını kaybetti, 94 kişi yaralandı. Yetkililer saldırının arkasında IŞİD’in olduğunu açıkladı.

Şırnak, Cizre – 26 Ağustos 2016

Şırnak’ın Cizre ilçesinde çevik kuvvet şube müdürlüğüne bombalı araç saldırısında 11 polis şehit oldu, 78 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

Van Ak Parti İl Başkanlığı – 12 Eylül 2016

PKK, Van şehir merkezinde Kurban Bayramı’nın ilk günü bombalı araçla saldırı düzenledi. AK Parti İl Başkanlığı önündeki polis noktasında meydana gelen patlamada 7’si ağır 53 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

İstanbul, Yenibosna saldırısı – 6 Ekim 2016

İstanbul Yenibosna‘da polis karakolu yakınına bırakılan motosiklette bulunan bombanın patlaması sonucu 10 kişi yaralandı. Güvenlik birimleri olaydan bir gün sonra Aksaray ilinde yakalanan PKK üyesi bir kişinin saldırının fâili olduğunu açıkladı.

Diyarbakır, Bağlar saldırısı – 4 Kasım 2016

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele ve Çevik Kuvvet şubelerinin yer aldığı ek binası yakınlarında bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 2’si polis 11 kişi hayatını kaybetti. Terör saldırısını hem IŞİD hem de PKK bağlantılı TAK üstlendi. Diyarbakır Valiliği saldırıyı PKK’nın gerçekleştirdiğini duyurdu.

Adana Valiliği saldırısı – 24 Kasım 2016

Adana Valiliği otoparkında bomba yüklü araç patlatıldı. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi de yaralandı. Saldırıyı TAK adlı örgüt üstlendi.

İstanbul Beşiktaş saldırısı – 10 Aralık 2016

Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından Vodafone Arena‘nın önünde seyir halindeki bir araç patlatıldı. Bundan 45 saniye sonra da, hemen yakındaki Maçka Parkı‘nda durdurulan bir kişi kendini patlattı. Polisin hedef alındığı saldırılarda çoğu polis en az 38 kişi hayatını kaybetti. 166 kişi de yaralandı. Yetkililer saldırıların fâili olarak PKK’yı işaret etti.

Kayseri saldırısı – 17 Aralık 2016

Kayseri‘de Erciyes Üniversitesi yakınında içinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araçla terör saldırısı yapıldı. İlk belirlemelere göre 13 askerimiz şehit oldu, 55 kişi yaralandı. Kayseri terör saldırısı failiyle ilgili resmi açıklama henüz yapılmadı.

Halep meselesini de unutmamak lazım. Binlerce çocuk, öldü. Binlerce kadın, tecavüze uğrayıp öldürüldü. Binlerce erkek, katledildi. Türkiye, Suriye açıkçası Dünya savaş alına döndü. Kim kimi öldürüyor belli değil artık. Şu koskoca topraklar üzerinde neyi paylaşamıyoruz. Dünyadaki sayısız nimetlerin nesi yetmiyor bizlere. İlk çağlardan şimdiye kadar… Göçebe hayattan kurtulmayı öğrendik, Okumayı yazmayı öğrendik, Modern olmayı öğrendik, kendimizi savunmayı öğrendik, nasıl hayatta kalacağımızı öğrendik açıkçası her şeyi öğrendik de; bir barış ortamı yaratmayı, insanları sevmeyi, paylaşmayı öğrenemedik.

 

Son iki yılda yaşadığımız olaylar bunlar. Daha fazlası da illaki vardır. Fakat görüp duyduğumuz olayları sizlere aktarmaya çalıştım. 2017 yılına girmeye günler kalmışken, yeni yıldan açıkçası gireceğimiz bütün yeni yıllardan beklentimiz. Barış olsun, Huzur olsun, Mutluluk olsun… Yeter ki Vatanımız bölünmesin, askerimiz polisimiz, sivillerimiz ölmesin ve dünyanın hiçbir yerinde kimse kimseyi öldürmesin.

Yazar Hakkında

Arastirmaci