Editör Önerisi Genel Yaşam Youtube

Aleyna Tilki Cevapsız Çınlama Telif Yedi!

Yazarı Arastirmaci

Önce Çağatay Akman şoku, sonra da Aleyna Tilki Telif…

Aleyna Tilki Telif...Geçtiğimiz günlerde ANNA RF Grubu’nun attığı telif ile Youtube üzerinden askıya alınan Çağatay Akman- Gece Gölgenin Rahatına Bak şarkısı ile gündemden düşmeyen Çağatay Akman’dan sonra, şimdide Aleyna Tilki’nin Emrah Karaduman ile ortak çalışması sonucu ortaya çıkan Cevapsız Çınlama şarkısı da telifin kurbanı oldu.

Çağatay Akman’ın teliften sonra yapmış olduğu açıklamada şarkı melodisinin Mehmet Ali Sezer’in yapmış olduğu Güllü’nün seslendirdiği Herşeyim Oldun şarkısından alındığını ve gerekli ücretlerin verilerek izinlerin alınış olduğunu fakat ANNA RF Grubunun hiçbir telif ücreti ödemeden şarkının melodisini kullandığını belirterek asıl hakların Mehmet Ali Sezer’de olduğunu vurgulamıştı. Bu açıklama ile birlikte aslında telifin ANNA RF tarafından atılmadığını ANNA RF adına açılmış fake (sahte) bir hesaptan sürekli olarak mail atılarak YouTube’den robotlar tarafından otomatik olarak askıya alındığını belirtmişti.

Aleyna Tilki’ye de Telif Şoku

Aleyna Tilki Telif İhlali

240 Milyon izlenmeden sonra yayından kaldırılan Gece Gölgenin Rahatına Bak şarkısından sonra da Aleyna Tilki’nin Cevapsız Çınlama şarkısıda YouTube’den kaldırıldı. Üstelik telifi atanda “Aleyna Tilki” … Bunun sebebi henüz bilinmiyor fakat benim şahsi düşüncem Çağatay Akman’da da olduğu gibi Aleyna Tilki adına açılan fake bir YouTube hesabıyla Youtube’a atılan onlarca mailden sonra Youtube robotlarının şarkıyı otomatik olarak askıya aldığı yönünde.

Yine de gerçek sebebi nedir bilinmez. Acaba Cevapsız Çınlama şarkısı da mı çalıntı? sorusu akıllara gelebilir fakat en bariz cevabı zaten telif atan kişi göstermiş oldu… Çalıntı olsaydı Aleyna Tilki değil başka bir hesap atardı. Fakat şarkı 260 Milyondayken Aleyna Tilki kendi kendine neden telif atsın ki?

Yine cevabı en kısa sürede ortaya çıkacaktır. Şunu da belirtmeden edemeyeceğim ki o da şarkıya atılan telif fake bir hesaptan atıldıysa şayet telifi atan kişinin başının beladan kurtulmayacağıdır.

Son sözü sizlere bırakıyorum. Sizde Aleyna Tilki kendisi mi telif attı kendisinine yoksa fake bir hesaptan mı atıldı?

Yorumlara yazarsanız sevinirim 🙂

Kaynak: https://idriskarakaya.com/yasam/aleyna-tilki-cevapsiz-cinlama-telif-ihlali/

Yazar Hakkında

Arastirmaci