Editör Önerisi İlginç Bilgiler

Amerika Gizli Servis Ajanları Hakkında İlginç Bilgiler

Yazarı Arastirmaci

Yabancı filmlerde, özellikle HollyWood filmlerinde izlediğimiz gizli servis ajanları acaba gerçek hayatta da böyleler mi sorusunu genellikle sordurtuyorlar. Belki gerçek hayatta bir gizli servis elemanıyla tanışma şansımız olmayacak veya çok zor olacak ama aşağıda verilen bilgiler, bir gizli servis ajanına muhmetelen soracağımız soruların cevapları niteliğinde…

 

1- Az ama öz bir ekip diye düşünüyor olabilirsiniz

Amerika Gizli Servis Ajanları

Söz konusu Gizli Servis olunca en fazla 100 tane seçilmiş askerden oluştuklarını düşünüyoruz genelde. Aslında neredeyse 6.500 kişiler, kişisel koruma birimini saymazsak tabii.

 

2- Sadece Başkanı koruduklarını sanmıyorsunuzdur umarım

Amerika Gizli Servis Ajanları

Devlet başkanının ailesi, eski başkanlar ve onların aileleri de koruma altındalar. Bunun yanı sıra konuklar ve devlet başkanının korunmasını istediği diğer herkes de bu hizmete dahil.

 

3- Öyle hemen diplomayı alıp saha görevine çıkmak yok

Ajanlar hemen saha görevine çıkmaz. Önce ofiste 3 yıl çalışmak zorundadırlar ve sonra 4 ile 7 yıl arasında değişen bir süre boyunca saha görevlerini yaparlar. Ardından son olarak ya daha yüksek bir pozisyonda görevlerine devam ederler ya da tekrar ofise dönerler.

 

4- Özel eğitim süreçleri vardır, sudan sağ çıkmak, mermi önüne atlamak gibi…

Herhangi bir etkinlikten önce Gizli Servis, olabilecek bütün senaryo ve cinayet girişimleri için hazırlanır. Ayrıca her ajan sekiz ayda bir beceri gelişimi eğitimine katılır.

5- İlk yardım becerileri de iyidir, bu da özel eğitim sürecinde öğretilir

Her ajan belli seviyede tıbbi bilgiye sahiptir ve karşılaşabileceği herhangi bir durumda, ilk yardım ekipleri ulaşmadan sakinliğini koruyup müdahale edecek yeteneğe sahiptir. Devlet başkanının izleyeceği yol ise hep bellidir ve en azından bir hastaneye 10 dakikalık mesafede olacak şekilde ayarlanır.

6- Özel “Kızılay” gibi olduklarını da söylemek lazım

Ajanların gerekli görüldüğü takdirde kan takviyesi yapabilmeleri beklenir ve devlet başkanı için yanlarında her zaman belirli miktarda fazladan kan bulundururlar.

7- Weather Dağı efsane değil

Bütün devlet adamlarının katılması gereken etkinliklerde en az bir devlet temsilcisinin saklandığı bir yer altı sığınağı bulunmaktadır, bu sayede bir terör saldırısı karşısında bütün üst düzey yöneticiler hedefe alınamamaktadır.

8- Hepsinin bir kod adı var

Evet, bu bir Hollywood efsanesi değil. Bu kod adları genellikle bir aileye mensup bireylerin hepsinin ismi aynı harfle başlayacak şekilde ayarlanır. Örneğin; Obama için Renegade, eşi için Renaissance ve kızları için Radiance ve Rosebud gibi.

9- Güvenlik hat safada…

Gizli Servis’in bir diğer kuralı ise devlet başkanının asla yalnız bırakılmaması. Ama eğer devlet başkanı Oval Ofis’te yalnız vakit geçirmek istiyorsa da Gizli Servis odanın yerlerindeki hareket sensörleri sayesinde her adımını takip edebilir ve herhangi bir tehlikeyi kolayca fark edebilir.

10- Başkanı hobilerini yaparken bile rahat bırakmazlar

Devlet başkanı yalnız bırakılmadığından, ajanlar bütün etkinliklerde eşlik etmek durumundadır. Sayın Başkanım, sabah koşusuna ne dersiniz? Merak etmeyin biz de eşlik edeceğiz. Peki tırmanış, veya kaykay? Biliyorsunuz…

11- Doktora giderken bile yanındadırlar

Sıkıntı ne olursa olsun bir ajan eşlik etmeden yalnız başlarına doktoru bile göremez devlet başkanı.

12- Tehdit içeren bütün içerikleri, mesajları, postaları takip ederler

Sanıldığı gibi uydurma olmayan bir diğer gerçek de Gizli Servis’in tehditkar içeriğe sahip (şaka amaçlı bile olsa), elektronik ve kağıt formunda bütün postaları kontrol etmesi. Hatta kuruluşun soruşturma sürecini kolaylaştırmak için kullandığı bir veritabanı bile var.

13- Herşeyi gözlüyorlar

Ajanlar her zaman mümkün olan her kamerayı kayıt için kullanıyor. Bu da bir olayı çözmek ve suçluyu bulmakta epey etkili oluyor. Kennedy’nin cinayetinden sonra, başkanlık kortejini sürekli video kaydına almak için bir araba görevlendirilmesine karar verilmiş.

14- Başkan için ölmeye yemin etmezler

Ajanların başkan için gerektiğinde canlarını vermeye yemin ettikleri düşüncesi ise bir Hollywood efsanesinden ibaret.

15- Görevi başında ölen tek bir ajan vardır o da;

Eğer bir ajan devlet başkanı için kendi canını feda ediyorsa bunu gönüllü olarak yapar. Esasen geri dönüp tarihe baktığımızda görev başında ölen tek bir ajan görüyoruz, bu ise 1 Kasım 1950 tarihinde Harry Truman’in korumalığını yaparken can veren Leslie Coffelt.

16- Yerlerini gizli tutarlar

Gizli Servis karargâhı Washington’da herhangi bir işarete sahip olmayan bir binada bulunuyor. Bomba saldırısına uğramaması için yakınlarında çöp konteyneri bile bulunmuyor. Bina çok kısa bir isme sahip olan H sokağında bulunuyor.

17- Abraham Lincold öldüğü gün Gizli Servis kurulmuştur.

Gizli Servis’in kurulmasını Hazine Sekreteri Hugh McCulloch, 14 Nisan 1865 tarihinde Abraham Lincoln’e önermiştir. Ve daha sonra aynı günün akşamı tiyatroya giden Lincoln orada başından vurularak öldürülmüştür.

18- Kuruluş amacı farklıydı

O gün kurulmuş olmasına rağmen başkan Lincoln kurtarılamamıştır çünkü asıl amaçları kalpazanlar ve dolandırıcılar ile başa çıkmaktır, hatta günümüzde de bu işlerle de uğraşırlar.

19- Siyah gözlük takmaları da efsaneymiş

Filmlerde ajanlar siyah kıyafetlerine uygun siyah güneş gözlükleriyle görünseler de gerçek hayatta asla güneş gözlüğü kullanmazlar. Nedeni ise yansımalar ve ya yetersiz ışık nedeniyle önemli bir şeyi kaçırma ihtimalleri olması.

20- Ajan da olsan, gizli de olsan… Hatasız kul olmaz

Günümüzde bir şeyleri saklamak hiç de kolay değil, Gizli Servis’in hatası da buna dahil. Bir gün Barrack Obama silahlı bir görevli ile asansöre binerken, çitlerden atlayarak Beyaz Saray’a giren bıçaklı bir adamla karşılaştığına dair hikayeler var.

21- Elleri hep bel hizasında hazırda bekler

Eğer fotoğraflara dikkatlice bakarsanız ajanların ellerinin her zaman bel hizasında olduğunu fark edeceksiniz. Parmaklarının pozisyonları farklı olsa da taşıdığı anlam hep aynı: Ajanlar her zaman hızlıca hareket edip silahlarına ulaşmak için hazırda bekler!

Yazar Hakkında

Arastirmaci