Editör Önerisi Genel İlginç Bilgiler Tarih Video Youtube

Avustralya’ya Kafa Tutan 2 Osmanlı Askeri

Yazarı Arastirmaci

5) HİROO ONODA
Savaş bittiğinde teslim olmayıp, mücadelesine 29 yıl daha devam eden, çılgınlık derecesinde inatçı Japon askeri Hiroo Onoda’nın hikayesi, II. Dünya Savaş’ının en ilginç insan öykülerinden birisidir.Savaşın bitmesine 9 ay kala, pasifik adalarında kanlı çarpışmalar yaşanmaktadır. Olayımızın kahraman ı Hiroo Onoda, Japonlar tarafından istila edilen Filipinler’deki Lubang adasında görevli 23 yaşında bir Japon istihbarat subayıdır.

Her Japon asker ölüm için hazırlandı, ancak bir istihbarat subayı olarak gerilla savaşı yürütmek ve ölmek için emir verilmedi. Ben bir asker olduğum için emirlerimi takip etmek zorundaydım.
– HİROO ONODA

4) Beyaz Ölüm Lakaplı, Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Keskin Nişancısı: Simo Hayha
Finlandiyalı bu asker dünyanın tartışmasız en iyi keskin nişancısı idi. Aslında bir çiftçi olan Simo Hayha , 1939-1940 arası Finlandiya’yı işgal eden ruslara karşı savaşmıştır. Elinde bir adet 28 model mosin nagant tüfeği olmasına rağmen dokuz ayda 505 rus askerini öldürmüştür.

3) Avustralya’ya Kafa Tutan 2 Osmanlı Askeri

“Yıl 1912.
İngilizler Hindistan’ı işgal eder. Raca, Osmanlı’dan yardım ister.

Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız bırakmamakla birlikte ancak 350 kişilik bir birliği Hindistan’a gönderebilir. Bu askerlerden 20 kadarı yolda hastalanarak şehid olur. Kalanlar Hindistan’a çıkarlar ve savaşmaya başlarlar. Mühimmat açısından sınırlı olan Osmanlı askerleri, sonuçta İngilizler’e yenik ve esir düşerler. Kalanı da şehid olur.

Savaş bittikten sonra kalan 40 askerimizi İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bir İngiliz gemisi, Avustralya’ya geldiğinde iki askerimiz gemi den kaçarak Avustralya’ya çıkar. Biri Karadenizli Menteşoğlu Abdullah, baba mesleği olan dondurmacılığa; öbürü de Karahisarlı Tarakçıoğlu Mehmet’tir, o da babası gibi kasaplığa başlar.
1918’de Avustralya Çanakkale’ye asker çıkarır. Bizim askerler bu işi duyar ve birbirlerini ararlar.
“Biz Osmanlı askeriyiz ve ülkenizde yaşıyoruz. Avustralya devleti bizim devlete savaş ilan etmiş. Çanakkale’ye asker göndermiş. Biz de Avustralya devletine savaş açalım” derler ve şu istidayı yazarlar:
“Sayın Avustralya Başkanı Ekselans Hz.

“Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki devletiniz
Osmanlı’ya savaş açmış ve Çanakkale’ye asker göndermiş.Bundan dolayı biz de
iki Osmanlı askeri olarak Avustralya devletine savaş açmış bulunuyoruz. Bu
bir Osmanlı savaş fermanıdır. Ekselanslarının bilgilerine sunulur.”

Sonra, Sidney’in 250 km. uzağında Karlıdağlar denilen bölgede, önce
virajlarda tren raylarını sökerek üç tren devirirler. Üçüncü trende askeri
mühimmat vardır, onlarla silahlanırlar, 8 karakol basarlar.
Ne olduğunu bir türlü anlayamayan Avustralya’nın aklına sonradan, iki
Osmanlı askerinin yazdığı mektup gelir. Mektubun atıldığı bölgeye 250 asker
yollarlar. Birkaç günlük araştırmadan sonra çıkan sıcak çatışmada iki
Osmanlı askeri Karlı Avustralya dağlarında şehid düşerler.
Şehidlerin mezarı halen orada. Fotoğraf çekmek yasak. Avustralya’ya “iki
Osmanlı askeriyle savaştık” demek ağır geldiği için, bunlara Hindistanlı
derler.

2) Mübariz İbrahimov tek başına 45 Ermeni asker ve subayı öldürdü

2 yıl sivil hayatında çalıştıktan sonra, 2009 yılı Ağustos ayında Uzman Çavuş olarak Ordu’ya katılmıştır.Kendi isteği ile Azerbaycan Karabağ cephesindeki, sınır birliğine atanmıştır…19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23.30 civarında Mübariz İbrahimov kimseye haber vermeden, sadece “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun” diye bir mektup bırakarak tekbaşına 1km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenler. 45 Ermeni asker ve subayını öldürür. Ermeni destek kuvvetleri ile 5 saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpışır ve sabaha karşı şehit düşer…

1) ÖMER HALİSDEMİR
16 Temmuz 2016’da darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldürdü. Bunun üzerine Semih Terzi’nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Ömer Halisdemir’i şehit etti. Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanmıştır.

Yazar Hakkında

Arastirmaci