Bilim Editör Önerisi Genel İlginç Bilgiler Sinema Teknoloji Yaşam Yazılım Youtube

Bilimsel Yollarla Kendilerine Süper Güçler Veren 8 İnsan (Bölüm 2)

Yazarı Arastirmaci

Daha önce Araştırma Görevlisi kanalında 1.bölümünü yayınladığımız bilimsel yollarla kendini süper güçlü yapan 8 insan videosunun ikinci bölümüne hoşgeldiniz…

5. Frank Swain

Telefonunuzun internet paketi bitti… Whatsapp’a, e-postalara mutlaka yanıt vermeniz gereken bir noktadasınız. Harıl harıl camında Ücretsiz Wi-Fi yazan bir kafe arıyorsunuz, gözünüze çarpmıyor bir türlü!

Frank Swain bu işin çaresini bulan, yarı sağır bir İngiliz gazeteci. Daha iyi duymak için kulağına zaten cihaz takan Swain, bu cihazı Bluetooth ile telefonuna bağlayabildiği bir cihazla değiştirdi. Yetmedi; ses mühendisi arkadaşından rica etti, cep telefonunu gayet özel bir sebep için hack’lediler.

Frank Swain artık sokakta yürürken Wi-Fi sinyallerini duyabiliyor!
Üstelik internetin hangi servis sağlayıcısına ait olduğundan, modemin markasına, Wi-Fi’ya şifre konup konulmadığına kadar tüm bilgileriyle duyabiliyor. Swain’in ses mühendisi arkadaşı tüm bu bilgileri farklı melodiler halinde kodlamış durumda, İngiliz gazeteci tüm bu bilgileri farklı melodiler halinde duyuyor…

6. Rich Lee

Amerikalı satış uzmanı Rich Lee, kulaklıkla müzik dinleme keyfini her şeyin önüne koymuş durumda bir biohacker. O kadar önüne koymuş ki; Rich Lee kulaklıkları kafasının içine koymuş.

Rich Lee’nin kulak temizliği esnasında oldukça başını ağrıtacak biohack yöntemi şu şekilde: kulaklarının içine birer magnet yerleştirdi. Bu magnetlere anten olması için, boynuna kolye şeklinde bir verici taktı. Son adım olarak da cep telefonunu bu kolye-vericiye sinyal vermesi için hack’ledi.
Rich Lee, artık kulaklık kullanmadan istediği an müzik dinleyebiliyor.
Değer miydi? Bilemiyoruz.

7. Neil Harbisson

Neil Harbisson, bir müzisyen. Kendisi renk körü. Hayatını tüm dünyayı siyah, beyaz ve gri görerek geçirdi. Daha doğrusu ilk 21 yılını…

Sonrasında renkleri duymanın bir yolunu buldu.

2013 yılında Barcelona’da bir kliniğe yatan Harbisson, kafatasında dört küçük delik açtırdı. Resimde gördüğünüz cihazı kafasına taktırdı. Bu cihazın müzisyenin alnının çatına denk gelen kısmında bir küçük kamera var. Bu kamera Neil Harbisson’un işitme organlarına notalar yolluyor: Mavi için Do notası duyuyor örneğin. Re notası ise mor rengi ifade ediyor.

RENKLERİ DİNLİYORUM TED Konuşması:
http://bc.vc/qdzbkE6

8. Restorative Neurology and Neuroscience Dergisi denekleri

Dünyanın en önemli nöroloji dergilerinden Restorative Neurology and Neroscience için yapılan deney, insan beyninde akıp geçen elektrik dalgalarını güçlendirirsek neler olabileceğini ortaya koyuyor.

Deneklerin beynine her gün en fazla 20 dakika süreyle 2,5 miliamp elektrik verildiğinde ortaya çıkan sonuç şu şekilde: Daha hızlı problem çözme kabiliyeti, daha iyi hafıza, idrak yeteneğinde artış, matematiksel zekada ilerleme…

Yazar Hakkında

Arastirmaci