Genel Köşe Yazıları Tarih Yaşam Youtube

Dünyadaki En Büyük Terör Örgütleri

Yazarı Arastirmaci

Boko Haram

Muhammed Yussuf tarafından 2002’de Nijerya’nın Borno eyaletinde kurulan terör örgütü Boko Haram, şeriat yanlısı radikal islamcılardan oluşuyor. Görev olarak binlerce insan ve camii dışında (genelde kilise) ibadethaneleri yakan Boko Haram’ın en aktif olduğu 2006-2011 yıllarında gelirinin 70 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

Özellikle polis merkezleri olmak üzere acımadan insanları katleden Boko Haram sadece bir yılda yüzlerce insanın canını alırken binlercesini göçe zorlamıştı. Özellikle şeriatın yaygın olduğu Nijerya’nın kuzey bölgesinde faaliyetler gösteren Boko Haram, El Kaide ve Taliban’a bağlı olduğunu belirtmiş ancak daha sonra bir terör kolundan çok koca bir örgüte dönüşmüştü.

Leşker-i Tayyibe

Keşmir’i Hindistan’ın işgalinden kurtarmak için söylenenlere göre Pakistan’ın destek vererek kurmuş olduğu 1990 doğumlu terör örgütünün gayesi islamdı. Amaçları islamı yaymak olan Leşker-i Tayyibe her yıl aldığı bağışlarla gelirini yaklaşık 100 milyon dolarda sabit tutuyor. En bilindik eylemlerinden biri de 2008 yılıdna Bombay’da gerçekleştirdikleri saldırıdır.

Son olarak görselde oturan adam Hafiz Said için 2012’de ABD başına 10 milyon dolarlık ödül koymuştur.

FARC

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri – Halk Ordusu anlamına gelen Kolombiya’daki gerilla örgütü FARC, dünyanın birçok yerinde terör örgütü olarak biliniyor. 1960’larda Kolombiya Komünist Partisi’nin askeri kolu olarak kurulan bu örgüt kısa zaman sonra siyasetten ayrıldı ve silahlı eylemlere başladı.

1980’lerde gelirlerini arttırmak için kokain ticaretine giriştiği düşünülen örgüte erkekler kadar kadınlar da katılım sağlamakta. 2002’de sayıları 16.000 civarı tahmin edilen örgütün günümüzde katılımcıları oldukça azalmış gibi söylentiler dolaşsa da para bakımından oldukça iyi durumdalar. Kaynaklara göre FARC kokain ticareti sayesinde yıllık 1 milyar dolarlık gelir sağlıyor. Örgütün kurucuysa 2008’de hayatını kaybeden Manuel Marulanda’dır.

El Kaide

1980’de Usame Bin Ladin tarafından kurulan El Kaide yaptığı terör eylemleriyle dünyanın en kanlı ve en ünlü terör örgütlerinin başında geliyor. Yüksek çaplı intihar saldırıları ve özellikle Dünya Ticaret Merkezi’ne yaptıkları saldırıyla dünyaya isimlerini duyurdular. Ladin ölmeden yıllık geliri 15-20 milyon dolar olan islamcı örgütün şimdilerde geliri yüksek bağışlar nedeniyle 100 milyon doları bulabiliyor.

Taliban

Afganistan’da kurulan bu sünni islam terör örgütünün sarihi Sovyet-Afgan savaşına dayanıyor. Sovyetlerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra ülkenin yönetimine geçen Taliban’ın üyeleri temelleri Pakistan’da atılmış peştun mültecilerinden oluşuyor.

Daha sonraları terör eylemlerini sıklaştıran Taliban, bunun yanında hırsızlık,gasp ve uyuşturucu ticareti gibi birçok yasadışı işlerle gelir elde ediyor.Taliban’ın en etkili saldırılarından biri 2007’de ilk dört ay sadece 1700 Afgan polisi öldürdükleri düşünülüyor. Örgütün yıllıkgeliri ortalama 400 milyon dolar.

IRA

Açılımı İrlanda Cumhuriyet Ordusu olan IRA ideoloji olarak Kuzey İrlanda’nın İngiltere’den bağımsız olduğunu savunur. Silah kaçakçılığı ve Avrupa’nın profesyonel kara para aklama örgütü olarak da bilinen IRA 1969’da aynı adı taşıyan bir yapılanmanın parçalanmasıyla kuruldu.

2005’de silahlı eylemlerini bırakacaklarını açıklayan IRA temsilcileri ideolojilerini sadece politik yoldan gerçekleştirme sözleri vermiş olsalar da 4 yıl sonra iki İngiliz askerini öldürmeleriyle tekrar terör örgütü listesine girmeyi başardılar. Para aklama ve kaçakçılığın yanı sıra soygun,gasp ve uyuşturucu gibi işlerle uğraşan örgüt bu eylemleri sayesinde yılda 450 milyon dolar gelir sağlıyor

ISIS (Işid)

Şimdilerde dünyanın en popüler ve en kanlı örgütlerinden biri olan ISIS namı diğer Işid (Irak – Şam İslam Devleti) ideoloji olarak Irak ve Suriye’de islam devleti kurmayı amaçlar. Çoğunluğu sünni islamcı gruptan oluşan Işid’ın başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede gerçekleştirdiği terör saldırıları son zamanlarda gündemden düşmüyor.

Kendilerince belirledikleri islami kurallara göre hareket eden Işid 2004’e kadar El Kaide’nin bir kolu olmuş ancak daha sonrabağımsızlığını ilan ederek ortadoğuya korku salmaktadır. Işid yıllık ortalama olarak 2 milyar dolarlık gelire sahip.

Not; Gelirler Vikipedi ve Forbes sitelerinden alınmıştır.

Yazar Hakkında

Arastirmaci