Editör Önerisi Teknoloji Yaşam

eSim Dönemi Yavaş Yavaş Başlıyor

Yazarı Arastirmaci

Her alanda olduğu gibi mobil ve iletişim sektörü de büyük bir rekabet içerisine girmiş, hatta gün geçtikçe teknolojik bakımdan daha da sağlam adımlar atılmaya başlanmıştır.

Daha önce dilden dile dolanan eSIM teknolojisi alanında maalesef ki gelişme kaydedilememişti, fakat son günlerde büyük adımlar atıldığı, somut veriler sağlandığı yönünde gelişmeler ortaya çıkmış, büyük şirketler bir araya gelip bu teknolojiyi hayata geçirmek için çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

eSIM

Bu alanda ilk çalışmalarını geçen sene bir çok cihaza destek sağlamak amacıyla güncellemeler yayınlayan GSM Alliance (GSMA) şirketi yapmıştır. Ardından da Microsoft, Intel ve Qualcomm ortaklığında eSIM alanında çalışmalar başlatmışlardı. Bu çalışmalardan sonra artık anlıyoruz ki eSIM teknolojisini kullanmaya az kaldı.

Peki eSIM Nedir?

eSIM denince akla ilk gelen elektronik ve ya online internet üzerinden sim kartları gelebilir, aslında haksız da sayılmazsınız şimdiye kadar ” e ” ile başlayan çoğu kavram sanal ortamda kullanılan bir hizmet olarak faaliyet göstermekte. eSIM tabi ki böyle bir teknoloji değil aslında açılımı ” embedded SIM ” yani gömülü SIM olarak anlam kazanmaktadır.

Uzatmadan anlatmaya çalışırsak ki şöyle bir anlam ortaya çıkıyor;

Şuan cep telefonlarımızda herhangi bir operatör şirketinden satın alıp kullandığımız SIM kartlarımızı, bundan sonra operatör şirketlerinden satın almadan cihazımızın içinde hazır olarak kullanacağız… Yani SIM kartlarımızı çıkarıp takmaya gerek duymayacağız. E-SIM kartlar aldığımız yeni cihazın içerisinde hazır takılı olacak ve tüm operatörlerle uyumlu olarak çalışacaktır, ayrıca numara taşımak ya da operatör değiştirmek için SIM kartların değiştirilmesine gerek kalmayacaktır.

Şuanda T-Mobile ve AT&T, eSIM teknolojisi için Microsft ile çalışma halindeler, ayrıca GSMA da daha önce yayınladığı güncelleme ile dünya üzerideki yaklaşık 800 operatöre yönelik ve sadece cep telefonları için değil, tablet ve bilgisayarlar içinde destek vereceğini duyurmuştu.

eSIM için beklentiler 1 yıl içerisinde bu teknolojiyi yavaş yavaş kullanmamız yönünde…

Yazar Hakkında

Arastirmaci