Bilim Editör Önerisi İlginç Bilgiler Köşe Yazıları Yaşam

Gireceğiniz Sınavda Bildiklerinizi Unutmamak İçin Püf Noktalar

Yazarı Arastirmaci

Birçoğumuz hayatımız boyunca pek çok sınava giriyoruz. İlkokulda ders sınavlarından başlar, daha sonra iyi bir liseye girişe kadar devam eder. Ardından liseye gidersin lise sınavları, sonra YGS/LYS, sonra üniversite vizeler/finaller… Daha sonra KPSS, uzmanlık sınavları böylece uzar gider… Kısacası hayatımız bir sınavdan ibarettir. Birine çalışırsın diğeri gelir, birini verirsin diğeri kalır. Peki bu sınavlara ne kadar çalıştığımızı bırakalım, sınav anındaki heyecanımızı da bırakalım. Asıl önemli olan nasıl ve hangi yöntemle çalıştığımız.

Yeni yapılan bir araştırmayla, sınav esnasında aklınızdaki her şeyin uçup gitmesinin nasıl engellenebileceğini bulunmaya çalışılmış.

Science dergisinde yayınlanan bir çalışma kapsamında, 120 deneğe hatırlamaları gereken 60 maddelik bir liste verildi. Deneklere belli bir süre tanındıktan sonra sürenin sonunda iki gruba ayrıldılar.

İlk gruba, çalışmaları için biraz daha süre verildi. Diğer gruba ise ek süre verilmeden hemen pratik amaçlı bir hatırlama testi yapıldı ve maddeleri ne kadar hatırladıkları kontrol edildi.

Ertesi gün, katılımcıların bir kısmına stres altına girecekleri bazı egzersizler verildi.

Bu egzersizlerden bazıları doğaçlama bir konuşma yapılmasının istenmesi veya belli bir süre içerisinde verilen matematik problemlerini çözmeydi.

Bu testlerin ardından, denekler asıl teste alındı ve listedeki maddelerin kaçını hatırladıkları kontrol edildi.

Sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı. Örneğin ilk olarak, ilk gün maddeleri hatırlamaları için ekstra çalışma süresi tanınan gruptaki denekleri ele alalım. Bu grup içerisinde, ikinci gün stresli zihin egzersiz yapan kişiler, aynı grupta olup da ikinci gün stresli zihin egzersizlerine girmeyen kişilere göre daha kötü bir ortalama elde ettiler.

Gelelim ilk seansın ardından ekstra süre tanınmayıp pratik amaçlı hatırlama testine giren kişilere.

Bu grup içerisinde olan kişilerde ise, ikinci gün yorucu zihin egzersizleri yapan kişilerin ortalaması, ikinci gün hiçbir şey yapmadan rahat takılan gruptakilere göre daha yüksek çıktı.

Peki araştırmacılara göre bu sonuçlar ne anlama geliyor?

En özet şekilde anlatmak gerekirse, bir konuya çalışırken sürekli başa dönüp defalarca tekrar ederek çalışıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Yapmanız gerekense, bir kere çalıştıktan sonra konuyla ilgili pratik yapmak için test çözmeye geçmek. Bunun yerine konuyu ne kadar hatırladığınızı test etmek amaçlı herhangi bir pratik yapmanız da yeterli oluyor. Özetle, artık bilim insanlarından da tavsiyeyi aldığınıza göre, düşük not almak için çok bir bahaneniz kalmıyor.

Yazar Hakkında

Arastirmaci