Bilim Editör Önerisi Genel Tarih Yaşam Youtube

Hiroşima ve Nagasaki – Atom Bombası

Yazarı Arastirmaci

6 Ağustos 1945; Sabah 08:00 sularında Hiroşima radyosu B29 tipi bir bombardıman uçağının Hiroşima’ya yaklaştığını duyurdu ve 08:15’te Enola Gay yarıçapı 0,7 metre boyu 3 metre olan Little Boy (Küçük Çocuk) lakaplı tarihin ilk atom bombasını Hiroşima üzerine bıraktı. Yaklaşık 45 saniye sonra bomba Shima Hastanesi’nin 570 metre yukarısında infilak etti. Çapı 230 metre, sıcaklığı 4000°C olan bir alev topu saniyede 440 metre hızla her yöne doğru genişlemeye başladı. 30 saniyede 12 kilometrelik bir alana yayılan bu şok dalgaları, patlamadan 8 dakika sonra 9000 metre yükseklikte o artık herkesin bildiği mantar bulutu oluşturdu.

On binlerce Japonun hayatını kaybettiği bu saldırıdan sonra, Japonya’da hiçbir şey eskisi gibi olmadı.
Temel olarak ‘Japonya’nın savaştan çekilmemesi’ydi. Aynı zamanda Nagazaki ve Hiroşima için ‘Pearl Harbor’un intikamı da denilmektedir. Saldırıdan 4 yıl önce gerçekleşen Japon baskınında ABD ciddi kayıplar yaşamıştır. Pearl Harbor Baskını ABD’nin Büyük Okyanus’ta operasyonel gücünü kırmak için düzenlenmiştir. 7 Aralık 1941’de düzenlenen baskının faturası ağır; saldırı sonucu 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğradı veya batırıldı. Baskın sonucunda aynı zamanda 188 savaş uçağını imha edildi ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivil öldü.

Peki atom bombasının nereye atılacağı nasıl belirlendi?
Kent merkezi’nin çapının 4,8 kilometreden fazla olup merkezin etrafında da yerleşim bölgelerinin varolması.

Tokyo ile Nagasaki arasında (Tokyo’nun batısı ve Nagasaki’nin doğusu) bulunan şehirlerden olması.

28 Mayıs 1945’te atılacak olan Atom bombası’nın etkisini ölçebilmesi maksadıyla seçilen dört kente herhangi hava saldırı yasaklandı. Bunun yan etkisi olarak ‘Oraya hava saldırı yok.’ söylentileri yaratıldı ve milletin oralara yapılan yoğun göcün sebebi oldu.1 Haziran 1945 tarihli toplantısında Hedefin imajı olarak ‘Etrafında işçi evlerinin bulunduğu Askerî Sanai Bölgesi’nden bahsedildi ve atom bombasını atmadan önce herhangi ikazın edilmeyeceği kararlaştırıldı

14 Haziran 1945’te Tokyo ve Yokohama hedef adaylarından düşürülerek yerine Nagasaki seçildi.

25 Temmuz 1945’te Truman son emrini verdi. Ona göre ‘Özel Bomba’ 3 Ağustos 1945 tarihten sonra gözle görerek atması mümkün olduğu günü seçerek Hiroşima, Kokura, Nagasaki ve Niigata’dan birine karşı atılacaktı. 2 Ağustos 1945 tarihli ’13. Stratejik Emri’ ile Niigata hedeften çıkarıldı ve birinci Hedefi: ‘Hiroşima ve onun sanai bölgesi’, ikinci hedefi: ‘Kokura Silâhanesi ve onun şehir merkezi’, Yedekte üçüncü hedefi ‘Nagasaki’nin şehir merkezi’ olarak kararlaştırıldı.

Bombayı atan pilota da değinirsek…
69 yıl önce Japonya’ya ilk atom bombasını atan Enola Gay isimli B-29 uçağının pilotlarından Thedore Van Kirk Georgia’ya bağlı Stone Mountain’daki evinde 93 yaşında öldü.

Thedore Van Kirk olayla ilgili “Parlak bir ışıktan ve uçaktan başka hiçbir şey görünmüyordu. Şehrin üzerinde büyük beyaz bir bulut vardı. Bulutun altındaki şehir duman ve toz içindeydi ve bu kaynamakta olan bir kap katrana benziyordu.” demişti.

Oğlunun anlattıklarına göre, Kirk ‘hayatı boyunca asla pişman olmamıştı’.
Saldırılar sonucunda yaşanan kayıplar

Amerikan kaynakları Nagasaki’ye atılan bombanın yaklaşık 40 bin kişinin anında ölmesine, birçok kişinin ise yaralanması ve radyoaktif zehirlenmesine yol açtığını söylerken, çeşitli kaynaklar bu sayının 100 binlerle ifade edilebileceğini belirtiyor.

Hiroşima’ya atılan atom bombası sonucunda ise 1945 yılının sonuna kadar 66 bin kişi yaşamını yitirmiştir. Saldırıdan sağ kalanlarda ise radyoaktivite kaynaklı çeşitli hastalıklar görülmüş, ve bu hastalıklar nesilden nesile kısmen günümüze gelmiştir. Atıldığı anda saldırı noktasının 4 mil çapını yok eden bu bomba, kentte yaşamı adeta bitirmiştir.

Kayıpların yüksek olmasının ise bir sebebi daha vardı, bazı kaynaklara göre ABD, saldırı için ‘Japonya’da insanların en çok dışarıda olduğu an’ı araştırmış, ve bombayı en yoğun anda atmıştı: Pazartesi, sabah 08:15.

Saldırı sonrası neler yaşandı?

“Enola Gay” Atom bombasını attıktan hemen 155 derece keskin dönüşle uzaklaştı. Ancak bombasının yarattığı rüzgarı “Enola Gay”i de şiddetle salladı. Albay Paul Tibbets Japon uçaksavarının atışı zannederek ‘Uçaksavar!’ diye bağırdı. Saat 14:58‘de “Enola Gay” Tinian Adasının kuzey meydanına döndü. Stratejik Hava Kuvvetleri Genelkomutanı Geçici Orgeneral Carl Spaatz, Paul Tibbets’e Uçuş Temayüz Madalyası ve diğerlere Uçuş Madalyasını taktı.

9 Ağustos’ta Hiroşima’ya atom bombası atıldı. 10 Ağustos 1945’te Japonya teslim olduğunu açıkladı…

Yazar Hakkında

Arastirmaci