Bilim Editör Önerisi Genel İlginç Bilgiler Teknoloji Yaşam Youtube

İnsan Vücuduyla İlgili Bilmemiz Gereken 11 İlginç Bilgi

Yazarı Arastirmaci

1) Beynimizin sadece %10unu kullanıyoruz diye bir söylenti var ama asıl gerçek
biz beynimizin nereyse tamamını uykudayken bile kullanabiliyoruz.

2) Beyin hücrelerimizin belli bir yaştan sonra gelişmeyeği söylentilerini duymuşsunuzdur belki fakat gerçek şu ki nöronlar bütün hayatımız boyunca değişir ve gelişir.

3) Annelerimizden hep duymuşuzdur belkide “Oğlum bilgisayar ekranına fazla bakma gözlerin bozulur” diye ama çok bakarsak gözlerimiz sadece çabuk yorulur, bozulmaz.

4) Televizyon reklamlarında veya çevremizdeki insanlardan saç kırıklarının şampuan ve bakım ürünleriyle düzeltilebileğini duymuşuzdur gerçek şu ki saç kırıklarından sadece saçımızı kestirerek kurtulabiliriz.

5) Hava soğuk olduğunda üşütmemiz daha olasıdır fakat bilim adamları diyor ki üşütmemizn sebebi havanın sıcaklığı değil, virüslerdir. Bizde onlar diyorsa doğrudur diyelim o zaman…

6) Halk arasında hapşırdığımızda kalbimiz kısa bir süreliğine durur diye biliyoruz fakat gerçek şu ki kalbimiz hiçbir zaman durmaz sadece ritmi değişir.

7) Çizgi filmlerden de aşina olduğumuz alkol alırsanız ısırsınız bilgisi yanlış bir bilgidir aslında alkol derimize yakın olan damarları açtığından dolayı ısınmış hissederiz.

8) Vücudumuzdaki toksinleri terleyerek atabilirsiniz diye bir efsane var ama gerçekte ter bezleri vücudumuzun soğumasına yardımcı olur.

9) Hepimiz havucun gözlere iyi geldiğini düşünürüz fakat gerçek şu ki havuç, kas dokularının bozulmasını engeller, gözlerle hiçbir alakası yoktur.

10) Sağlıklı dişler bembeyaz olur diye öğrendik yıllarca, belki de diş macunu reklamlarından gelen bir bilgidir bu fakat aslında dişlerimizin doğal rengi sarıya yakındır.

11) Yanıklara yağ sürerseniz çabuk iyileşir diye bir bilgi duymuşsunuz belki ama gerçekte yağ derimizin üzerinde bir tabaka oluşturacağından ısıyı içeride tutar ve hiçbir faydası olmaz yanıklara soğuk şeyler uygulamak daha faydalıdır.

Yazar Hakkında

Arastirmaci