Bilim Editör Önerisi İlginç Bilgiler Sinema Tarih Yaşam Youtube

Lucid Dream ve Astral Seyahat Macerası

Yazarı Arastirmaci

Lusid rüya, bir çoğumuzun hayatında bir ya da birden çok yaşadığı; fakat bu kavramın ve içeriğinin ne olduğunun bilinmemesi hususuyla bunun / bunların bir lücid rüya olduğunu fark etmediğimiz gerçeğe yakın rüyalardır. Öyle gerçeğe yakındır ki, kokular, sıcaklık hissi vs. bile oldukça gerçekçidir. Kimi zaman; siz, yatağınızda yatıyorsunuzdur; ama yanıbaşınızda ailenizden ya da çok uzak bir yerde olan kişi ya da kişilerin varlığına ve diyologlarına tanık olabilirsiniz. Kimi görüşlere göre bu, metafizik deneyimlerdir ve bu yönüyle bedensiz varlıklarla da ilgilidir.

Lüsid rüyalarda kimi zaman bedensiz bir varlıkla kontrollu olarak cinsel bir ilişki yaşayabilirsiniz ve bu, kafanızı oldukça karıştırabilir. Normal durumlarda cinsel bir ilişki ile ilgili rüyalarda hemen uyanmanız gerekirken bu rüyadan hemen uyanmazsınız. Hatta bu tür rüyanın devamında rüya içinde rüyadan uyanarak cep telefonunuz çalabilir ve karşınıza ilk rüyayı olumlayıcı tanıdık bir ses ve bir bağlantı kurabilirsiniz. Hatta gerçekçi ve gerçeklikten uzaklaştırıcı olaylar, sizi korkutan deneyimler, Mesela bulunduğunuz yatağın birileri tarafından sarsılması, deprem oluyormuş hissi vs. Çoğunlukla bu diyalogları izlerken, orada bulunanlar sizleri görmez; fakat siz onları görebilirsiniz. Hatta yatarken bulunduğunuz yerdeki kendi bedeninizi bile görebilirsiniz. O andaki beyin frekanslarınız, normalden çok farklı bir şekilde işleyecektir ve uyandığınızda gerçekliğin ve gerçek dünyanın frekanslarıyla uyum sağlarken bu frekans değişimini bariz olarak fark edebilirsiniz. Sesler, uyandığınız anda normal bir algılamadan farklı olarak oldukça yavaşlayabilir ya da hızlanabilir. Bunlar, sizi korkutmamalıdır; çünkü bu yaşadıklarınız, sadece lusic deneyimlerdir.

Hele bu deneyimin Lucid olup olmadığını uyandıktan sonra değil de; rüya esnasında fark ederseniz, sizin için yepyeni deneyimler yaşayabilir, hatta ruhunuzun ya da başka bir Kanal’ın size verdiği mesajları alabilirsiniz. Bu mesajlar, iç içe rüyalarda genellikle son rüyada verilir. Dikkat edilmesi gereken şeyse bu kanalların güvenilmeyen bir kaynaktan; yani sizi aldatma amaçlı verilmesi de mümkündür. Örneğin; size kendilerini çoğunlukla agarta medeniyeti ya da sirius gibi uzaylı bir medeniyet olarak tanıtan cinler’in sizi seçilmiş olduğunuzu telkin etmek için oynadıkları oyunlar hiç de küçümsenmeyecek kadar fazladır. Bilmeniz gereken, bunların farkında ve ayrımında olmak, cinlerin vesvesesi ve halisünasyon gösterme yetenekleri’nin bilincinde olmak ve bu tuzaklara düşmemektir. Bunun için Felak ve Nas Surelerini bol bol anlamınıda sindirerek okumanızı tavsiye ediyoruz… Lusid rüyanın bir üst boyutu da astral seyehattir.

Astral seyahat terimi Okültizm’de ve Teozofi’de kullanılan bir terim olup, kişinin uyku gibi ruh ve beden bağlarının gevşediği hallerde esîrî beden ya da astral beden denilen süptil maddelerden oluşan bedeniyle fiziksel bedeni dışında, bilinci yerinde olarak, başka mekanlarda dolaşmak üzere yaptığı yolculuğu ve bu bedeniyle geçirdiği deneyimleri ifade eder.

Parapsikoloji’de bu, “beden-dışı deneyim” anlamındaki “out-of-body experience” (OBE) olarak, Metapsişik’te ise “şuur projeksiyonu” olarak adlandırılır.
İrâdî olarak gerçekleştirilebilmesi ve deneyim sırasında bilinçli olunması sebebiyle diğer bedendışı deneyimler arasında özel bir yeri vardır. Parapsikoloji laboratuarlarında yapılan deneylerde kişinin deneyim sırasında 5 duyu organı ile algılanabilecek bilgilerden daha fazlasına ulaşabildiği gözlemlenmiştir. Astral beden için duvar gibi fiziksel nesneler ve uzaklık bir engel oluşturmayacağı ileri sürülür. Yani, kişi bu bedeniyle bir anda kıtalar arası yolculuk yapabilir ve maddi engellerin içinden geçebilir. Fiziksel bedenden çıkıldığında öte-alem varlıklarının görülebileceği de ileri sürülmektedir. Uyku sırasında yapılan astral seyahat fiziksel bedene dönüldüğünde birrüya tarzında anımsanmaktadır. Astral seyahatin, okült ve teozofik kaynaklarda ve birçok araştırmacının çalışmalarında “irâdi olarak fiziksel bedenden ayrılma” şeklinde tanımlanmasına karşın , İngiliz parapsikolog Celia Gren bir ayrım yapmış ve “fiziksel beden-dışı deneyimler”den kendiliğinden oluşanları için ekzomatik deneyim terimini ortaya atmıştır.

Konu hakkında en fazla araştırma yapmış kişilerden biri araştırmalarını “Journeys Out of Body” adlı kitabında aktaran Robert Monroe’dur. Halen Amerika Birleşik Devletleri’nde Monroe Enstitüsü adıyla bilinen bir kurum bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazar Hakkında

Arastirmaci