Bilim Editör Önerisi Genel İlginç Bilgiler Tarih Teknoloji Yaşam Youtube

Ölüm ve Ölümsüzlük Hakkında Herşey

Yazarı Arastirmaci

Ölüm, yolun sonuna yerleştirilmiş bir aynadır. Arkasındaki sır nedeniyle, öbür tarafı göstermez. Bu tarafı gösterir. Yürünen yolu. Yani yaşamın kendisini.

Ne zordur, ne güçtür ölüm hakkında düşünmesi. Ölüme kafa yorması. Çoğu kez bir sonuca varmayan düşünceler girdabı gibidir adeta.

Fakat her şeyde olduğu gibi ölüm konusunda da bilimin söyleyeceği çok şey vardır…

İşte bunlardan en ilginç ve şaşırtıcı olanlarından bazıları:

1. Ölü beden nasıl kokar?
Ölü bir bedenin kötü koktuğu konusunda pek çoğumuz hemfikirdir. Genel bir kabul vardır bu konuda zaten fakat nedeni konusunda çok az kişi bir şeyler söyleyebilir. Fakat, elbette bilimin bu konuda da söyleyeceği şeyler var.
İnsan bedeninin bozulması sırasında ortaya çıkan koku, 400’den fazla uçucu kimyasal bileşik içermektedir. Bu kimyasal bileşiklerin büyük bir çoğunluğu da hayvanlarla ortaktır.

2. Ölümün ötesine geçenlerin saçları ve tırnakları uzar mı?

Aslında böyle bir şeyin bilimsen anlamda bir geçerliliği yok, yani öldükten sonra saçların ya da tırnakların uzaması gibi bir durum söz konusu değil. Fakat, pek çok insan bir süre sonra açılan mezarlardaki ölülerin saç ve tırnağının uzadığını söyler. Bu durum aslında basit bir göz yanılgısından başka bir şey değildir.
Bu yanılgının sebebi vücudun su kaybından dolayı büzüşmesidir. Bu durum bize saçları ve tırnakları daha uzun gösterir. Ölümden sonra saçlarımızın kökü ve deri altındaki tırnak matriksi canlı kalsa bile saç ve tırnakların uzaması için gerekli olan sistem hormonal sistemdir. Bu sistem de artık işlevini yerine getiremediğinden dolayı öldükten sonra saçlar ve tırnaklar uzamaz.

3. Ölüm korkusu yaşlandıkça artar mı?

Yapılan çoğu araştırma ölüm korkusunun 20’li yaşlarda en üst noktalarda iken, 60’lı ve 70’li yaşlara gelindiğinde bu korku ve endişelerin minimuma indiğini gösteriyor.

Bunun sebebi de orta yaşlardaki insanların daha yaşayacakları çok şey olduğunu düşünmeleri ve bu isteklerini yerine getiremeyeceklerine dair hissettikleri korku olsa gerek.

4. Telomer ya da uzunluğu ölümsüzlüğün anahtarı mı?

Telomerin ölümsüzlükle anılmasının sebebi ise boyunun kısalmasını engelleyecek bir gelişmenin yaşanması durumunda, ölümsüzlüğe bir adım daha yaklaşacak olmamızdır. Çünkü hücrelerimiz belli sayıda bölünmeyi gerçekleştirdikten sonra yenilenmeyi durduruyorlar. Telomerlerin ise bu bölünmeler esnasında boyunun kısaldığı bilindiğinden, eğer bu kısalma durdurulursa hücrelerin kendilerini yenilemesi de sürekli hale gelecek ve belki de hem yaşlanma hem de ölümsüzlük bulunmuş olacak.

5. Ölüm üzerine düşünmek zihnin sınırlarını zorlamak mıdır?

Ölüm üzerine düşünür müsünüz sıklıkla? Yoksa bu işi düşünürlere, filozoflara ya da yazarlara bırakanlardan mısınız siz de? Pek çok insan ölüm üzerine düşünmez, düşünmek de istemez.

Ayrıca bu konudaki bir ilginç bilgi de ölüm ile yüzleşince, Tanrı ve ölümden sonra yaşam inancı, herhangi bir dine inanmayan insanlarda bile artış gösteriyor.

6. Ölüm anlık bir süreç midir?

Ölüm gerçekten bir anlık bir şey midir, yoksa belli bir süreci mi içerir? Şöyle düşünelim; ölümü tarif eden bir an vardır zihinlerde. Kalbiniz atmayı durdurur, beyniniz kapanır. Sonrasında da ölürsünüz.

Elbette öyle bir an vardır ki artık ölüm tam anlamıyla gerçekleşmiş ve geri döndürülemez bir hal almıştır. Peki, bu an ne kadar bir süreyi kapsıyor sizce? Benim için 10 dakika iken, sizin için 1 dakika olabilir. Başkası için belki de 1 saat.

Sonuç olarak ölüm, gerçekten bir süreçtir.

Videomuzu izlediğiniz için teşekkür ederiz. Kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.
Ayrıca daha önce ele aldığımız Diri Diri Gömülmüş İnsanların Hikayeleri adlı videomuzu da izlemenizi tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Arastirmaci