Bilim Editör Önerisi Genel İlginç Bilgiler Tarih Teknoloji Yaşam Youtube

ÖLÜMSÜZLÜK PROJESİ – Dondurulan Bedenler Cryonics Project

Yazarı Arastirmaci

FOREVER YOUNG İZLE: http://bc.vc/UTzLqlo

INTERSTELLAR İZLE: http://bc.vc/grDBwhe

CRYONİCSTE SON DURUM : http://bc.vc/2j50ZSD

CRYONİCS ŞİRKETLERİ

ALCOR: http://bc.vc/JcGdCA2

CRYONİCS INSTITUE: http://bc.vc/Jju9AKx

TRANS TİME: http://bc.vc/ZtkLivp

1773: ABD’nin temelini atan adam Benjamin Franklin’den, dönemin ölümü erteleme üzerine çalışmalar yapan ünlü tıp araştırmacılarından Jacques Dubourg’a mektup
iki satırlık mektup şu şekildeydi,

“Keşke insanları dondurup ileride uyandıracağımız bilimsel bir metot mümkün olsaydı. Bu sayede Amerika’nın 100 yıl sonrasını bir günlüğüne görebilmeyi, ardından ölmeyi bile kabul edebilirdim. Bunu normal bir ölüme kesinlikle tercih ederdim. İleride bilimimizin bunları da başaracağından hiç şüphem yok.”
1962: Fizikçi Robert Ettinger’in ‘Ölümsüzlük Beklentisi’ kitabı
Benjamin Franklin’in mektubunun üzerinden yaklaşık 200 sene sonra, Michigan’da bir fizikçi cryonicsin temelini attı. Ettinger, kitabında şu öngörülerde bulunuyordu;

Bugün tedavisi olmayan birçok hastalığı tedavi etmek için gereken tıbbi teknolojiye ulaşmanın tek yolu, insanı dondurmaktır.

Bir insanı dondurmak, onu öldürmek anlamına geliyordu. Ama bu, aslında geleceğin teknolojisi ile birlikte bir ölümsüzlüğe dönüşebilirdi.
Aynı işlem, ölüm sürecinde Ettinger’a da uygulanacaktı. Ünlü fizikçi, bu işlemin ‘tam ölüm anında’ yapılmasını öngörüyordu.
1970’lere doğru: Cryonics yayılıyor!
Ölümsüzlük Beklentisi kitabı ile birlikte, birçok kişi bu alanda çalışmaya başladı. Kitabın ilk yankısı, ‘Life Extension Society’ adlı kurumu kuran Evan Cooper’dan geldi. Cooper, insanları dondurma fikrini şiddetle savunuyordu.

Ancak olayı topluluklardan, teorilerden evirip ciddi anlamda denemeler yapılabilecek bir platformda ele alan, yine bu teorinin babası fizikçi Ettinger oldu.

Resimde gördüğünüz Cryonics Enstitüsü, ilk ciddi dondurma deneylerinin yapıldığı yerdir.
12 Ocak 1967: Dondurulan ilk insan James Bedford

Cryonics Enstitüsü’nde dondurulan ilk insan, Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan James Bedford’dur.
O şartlarda cryonics işlemi şimdiki altyapıya nazaran daha az gelişmiş olduğu için, Bedford’un bedeni hala dondurulmuş olarak saklansa da, bazı hücrelerinin zarar gördüğü söyleniyor. Yaşananlardan sonra, cryonics ile ilgilenenler insan dokularına zarar vermeyecek dondurma yöntemleri üzerinde çalıştılar.
Bu arada, cyronics yöntemi ile dondurulanlar için bu işlemin yıldönümüne ‘Bedford Günü’ denir.
1979: Dondurulan dokuz beden çözülüyor!
1979, cryonics için facia senesi oldu! Enstitüde saklanan dokuz bedenin çözüldüğü yetkililer tarafından anlaşıldı. Saklanan bedenler feci bir şekilde çürümüştü.

Sonradan anlaşıldı ki, Cryonics Enstitüsü’nün enerji izolasyonu tam altı senedir çalışmıyordu ve bundan dolayı soğutma sistemi çökmüştü!

Enstitüde yalnızca ilk dondurulan insan Profesör Bedford’un bedeni kurtarıldı.

Bu acı olayın ardından, hakkında kamu davası açılan ve mercek altına alınan bu enstitü bir süre kepenk kapattı. Bu işlemin, ciddi bir bilim dalı olduğu, ciddi bir şekilde yapılması gerektiği ve maliyetlerinin yüksek olduğu öngörüldü.

ABD dışındaki tek cryonics merkezi: KrioRus
Bilindiği kadarıyla şu ana kadar dört kişinin dondurulduğu bir merkez olan KrioRus, bu konuda ABD dışında çalışma yapılan tek nokta.

Fiyatlandırma ise beyin için 10 bin dolar, beden için 30 bin dolar olarak belirlenmiş.

Dr. Paul Segal’in deneyi
Dr. Segal beagle cinsi sevimli köpeği Miles’ı dondurup tekrar diriltmeyi başarmış ve bu deney dondurulmaya inanan insanlar için o günden beri büyük bir ispat olarak sayılıyor.
Dünyada kaç kişi dondurulmuş olarak bekliyor?
Dünyanın en büyük cryonics şirketi Alcor Life Extension Foundationdır. Alcor’u American Cryonics Society, Cryonics Institute ve Trans Time takip ediyor. Cryonics şirketlerinde dondurulmuş olarak bir gün hayata gözlerini açmayı bekleyen en az 230 “hasta” bulunuyor.

Öldüğünde dondurulmak üzere anlaşmaya imza atmış insan sayısı ise 1000’i geçmiş durumda.

olumsuzluk-arastirmacimDAHA ÖNCE ELE ALDIĞIMIZ ÖLÜM ve ÖLÜMSÜZLÜK SIRRI HAKKINDAKİ VİDEOMUZ İÇİN TIKLA

Yazar Hakkında

Arastirmaci