Bilim Editör Önerisi Genel Sinema Tarih Yaşam Youtube

Tarihteki En Kanlı 5 Savaş

Yazarı Arastirmaci

5- Moğol İstilaları: Cengiz Han öncülüğünde birleşen Moğolların ve devamında Cengiz Handan Sonra gelen Moğol hükümdarlarının Orta Asya, Çin, Japonya, Kafkaslar, Sibirya, Doğu Avrupa ve özellikle de Anadolu topraklarında 13. Yüz yılda gerçekleştirmiş olduğu istilalardır. Döneminde bir çok kaynak talan edildiği için savaşlarda hayatını kaybedenlerin sayısı bilinmiyor. Fakat bazı tarihçiler 3 ila 6 milyon arasında bir sayıyı önümüze sürerken bazıları 30 milyona kadar insanın hayatını yitirdiğinden bahsediyor.
4- 1. Dünya Savaşı: 1. Dünya Savaşı Balkan Harplerinden sonra çözüme kavuşamayan Balkan coğrafyasındaki çözümsüzlükle fitillenmiş, 28 Haziran 1914 yılında Avusturya Macaristan Prensi’nin bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesiyle patlak vermiştir. Savaşın sonunda birçok krallık yıkılmış ve savaşta hayatını kaybedenlerin sayısı 20 milyon civarıdır.
3- Taiping Ayaklanması: Dünya Tarihinin en kanlı isyanlarından biri olarak kabul edilen ve 25 milyon insanın hayatına mal olan “Taiping Ayaklanması” 1851-1864 yılları arasında Çin’de gerçekleşmiştir. Bu ayaklanmanın sebebi kendisini Hazreti İsa’nın kardeşi olduğunu iddia eden Hong Xiuguan’ın kurduğu Tanrıya Tapanlar Birliği isimli tarikatın öncülüğünde gerçekleşmiş ve Qing hanedanlığına karşı büyük etkileri olmuştur.
2- Qing Hanedanlığının Ming Hanedanlığı Tarafından Fethedilmesi: 1616-1622 yılları arasında Çin’de gerçekleşen bu hanedanların savaşı sonucunda 25 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir.
1- 2. Dünya Savaşı: Birinci Dünya Savaşı’nın ardından tamamen çözüme kavuşamamış devletlerin yeni bir dünya savaşı başlatmasıdır. Savaş’ın başlangıç tarihi olarak Almanya’nın Polonya’yı işgal ettiği tarih olan 1 Eylül 1939 tarihi kabul edilir. Savaş 6 yıl süren bir küresel askeri çatışmadır ve dünya çapında 50 ila 80 milyon arasında insanın yaşamını yitirmesine sebep olmuştur.

İzlediğiniz için teşekkür eder ve yayınlanacak olan yeni videolarımızdan haberdar olmak için kanalımıza abone olabilirsiniz. Ayrıca bizi Twitter ve Facebook hesaplarınız ile takip edebilirsiniz.

Web Sitemiz: http://arastirmacim.com
Facebook: http://facebook.com/arastirmacim
Twitter: http://twitter.com/arastirmacim

Yazar Hakkında

Arastirmaci